• KIK34/ PRZEDSZKOLE W

• Przedszkole w ruchu

• Nasze Przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji  Przedszkola w Ruchu  ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2013/2014. Akcja ma na celu promowanie aktywności fizycznej już od najmłodszych lat.        W ramach akcji stoi przed nami wiele zadań zakresie ruchu w przedszkolu i poza nim.

INFORMUJEMY, IŻ DNIA 19.05.2014 NASZE PRZEDSZKOLE OTRZYMAŁO TYTUŁ

" PRZEDSZKOLA W RUCHU".

OBSZAR I – WYCHOWANIE FIZYCZNE

Ćwiczyć każdy może! Dlatego my ćwiczymy 3 razy w tygodniu, wykorzystując do aktywności fizycznej przestronny hol i różnorakie przybory gimnastyczne oraz inne pomoce. Podczas zajęć obowiązuje strój gimnastyczny, w który przedszkolaki samodzielnie się przebierają. Staramy się wykorzystywać jak najwięcej metod dlatego też często ćwiczymy przy muzyce  lub wykonujemy układy taneczne do znanych i lubianych piosenek.

Ćwiczenia gimnastyczne

SCENARIUSZ_ZAJEC_RUCHOWYCH.docx

SCENARIUSZ_ZAJEC_RUCHOWYCH_W_GRUPIE_V_I_5.docx

Zajęcia taneczne - Zumba

OBSZAR III – EDUKACJA ZDROWOTNA

Plan roczny „Każdy przedszkolak Ci to powie, że ruch to zdrowie”

Program_ruch.docx

Tematyka_miesieczna_do_planu_rocznego.docx

Wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu

Podczas pracy dydaktyczno-wychowawczej staramy się prezentować dzieciom różne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. W ramach takich zajęć nawiązaliśmy współpracę z pobliskim stadionem lekkoatletycznym i lodowiskiem, gdzie dzieci mogły chociaż przez chwilę poczuć się lekkoatletami czy łyżwiarzami figurowymi. Ponadto starałyśmy się przekazać dzieciom wiedzę z zakresu odpowiedniego doboru  ubioru ze względu na panujące warunki atmosferyczne oraz rodzaj i natężenie wykonywanego wysiłku fizycznego.

• Wycieczka na stadion lekkoatletyczny

SCENARIUSZ_WYCIECZKI_NA_STADION.docx

• Wycieczka na lodowisko

SCENARIUSZ_ZAJEC_W_GRUPIE_V_-_lodowisko.docx

Zabawy na świeżym powietrzu

• Lepienie bałwana

SCENARIUSZ_ZAJEC_PRZEPROWADZONYCH_W_GRUPIE_I(1).docx

• Wyjście na sanki

SCENARIUSZ_ZAJEC_W_GRUPIE_V_-_sanki(1).docx

OBSZAR IV – KWALIFIKACJE I DOSKONALENIE NAUCZYCIELI

Nauczycielki z naszego przedszkola uczestniczyły w szkoleniach i warsztatach mających na celu podnoszenie ich kwalifikacji i wzbogacenie oferty edukacyjnej dla dzieci. Wszystkie kursy oraz szkolenia, w których uczestniczyły nauczycielki, były zorganizowane przez placówki doskonalenia nauczycieli (PDN) oraz ośrodki doskonalenia nauczycieli (ODN). W roku szkolnym 2013/2014 wychowawcy uczestniczyli w następujących szkoleniach promujących aktywność fizyczną:

„Zabawy taneczne w przedszkolu”, na którym poznały ciekawe formy aktywności ruchowej z elementami aerobiku, tańca
            i zabaw o charakterze improwizacji ruchowej,

•  „Klanza – Zabawy taneczne w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”, które proponowało wybrane formy
              z zakresu pedagogiki zabawy,
            • Warsztaty muzyczno – ruchowe wg Carla Orffa „O zdrowiu i barwach jesieni”
            • „W zimowy czas – świąteczny czas” – zabawy taneczne i muzyczno – teatralne wg idei Carla Orfa i Emila Dalcrozea, do wykorzystania w różnych uroczystościach przedszkolnych związanych z zimą i Bożym Narodzeniem,
            •  „Tańce narodowe i wybrane tańce rzeszowskie” – układy taneczne do poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka
              i polki przeworskiej.
            • „Przyśpiewuję i tańcuję” – praktyczna metoda prowadzenia zajęć tańca w nauczaniu elementarnym.

Kursy_i_szkolenia.docx

OBSZAR VIII – AKTYWNOŚĆ W GRONIE RODZINY – „PIKNIK RODZINNY”

Taka forma aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną jest przez nasze przedszkole proponowana od wielu lat i zawsze odbywa się w czerwcu. Wiedząc o tym rodzice pojawiają się w ogrodzie przedszkolnym całymi rodzinami aby wziąć udział w różnorodnych konkursach, przejechać się na kucyku, a przy tym zjeść coś smacznego i pożywnego. Już dziś cieszymy się na kolejny piknik.

SCENARIUSZ_PIKNIKU_RODZINNEGO_WE_WSZYSTKICH_GRUPACH_WIEKOWYCH(1).docx

RUCH POZA SZKOŁĄ – SPONTANICZNE GRY I ZABAWY NA SALI GIMNASTYCZNEJ I ŚWIETLICY POBLISKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Jak co roku starszaki z naszego przedszkola udały się na Dni Otwarte pobliskiej szkoły podstawowej, aby poznać sale lekcyjne i inne pomieszczenia szkolne oraz poznać panie nauczycielki. Przedszkolaki chętnie brały też udział w proponowanych im zajęciach lekcyjnych. Wiele radości sprawiła im także możliwość spontanicznej zabawy na sali gimnastycznej oraz sali świetlicowej.

SCENARIUSZ_GRUPY_V_Z_UDZIALU_W_DNIACH_OTWARTYCH_SZKOLY.docx

Projekt Kik 34

Nasze przedszkole przyłączyło się do projektu KIK/34, którego realizacja przewidziana została na lata 2011 – 2017. Na terenie całego kraju jak również w województwie podkarpackim realizowane jest zadanie 2: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy dzieci i młodzieży”
            Podstawowym celem Projektu KIK/34 jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem Projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki. Projekt ten, współfinansowany przez Rząd Szwajcarii, to jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu realizowanych w Polsce, jest także objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyny Szumilas.

INFORMACJA_O_REALIZACJI_PROGRAMU_KIK_34_W_ROKU_SZKOLNYM_2013.docx