• Przygotowanie sześciolatka

• Sześciolatek w szkole

W tym roku rodzice decyduja, czy ich sześciolatki pójdą do zerówki czy do pierwszej klasy. Jeśli ta decyzja jeszcze przed tobą, to nim włożysz malcowi na plecy tornister, pomóż mu.

To, czy dziecku uda się łatwo wejść w szkolny regulmin, często związane jest z tym, czy wcześniej chodził do przedszkola, bo właśnie tam dzieci w naturalny sposób uczą się współpracować z nauczycielem i rówieśnikami. Od tego, jak twoje dziecko zapamięta pierwsze lata w szkolnych murach, często zależy jego późniejsze nastawienie do edukacji.

Szkoła jest fajna!
            W ostatnich tygodniach wakacji spróbuj nastawić dziecko pozytywnie do nauki w szkolnych ławkach. Na co warto zwrócić uwagę dziecka? Podpowiadamy.
            - Nowe przyjaźnie. Dziecko pozna przecież wspaniałych kolegów, z których najpewniej przynajmniej jeden okaże się jego przyjacielem.
            - Korzyści z nauki. „Za kilka miesięcy być może uda ci się samemu przeczytać tę książkę!”. Dzieci zazwyczaj uwielbiają zdobywać nowe umiejętności, a ich zapał do nauki jest jeszcze gorący.
            - Perspektywa dorosłości. „Jesteś już prawie dorosły, przecież idziesz do szkoły”. Uczeń – to brzmi dumnie, nieprawdaż? Zastanów się nad jakimś nowym przywilejem dla dziecka (np. od dziś niech idzie spać kwadrans później niż jego czteroletni braciszek).
            - Koniec z przedszkolną etykietką. Płaczek albo rozrabiaka ma szansę w szkole pokazać nową twarz.