- Kącik Rodzica
- Jak zadbać o odporność dziecka
- Jak ustrzec się błędów żywieniowych?
- Domowe sposoby na przeziebienia
- Ruch to zdrowie
- Zdrowy sen przedszkolaka
- O żywieniu słów kilka
- Agresywne zachowanie dziecka przedszkolnego.
- Debiut w przedszkolu
- Znaczenie ruchu
- Znaczenie edukacji zdrowotnej
- Nagrody i kary
- Gardnerowskie spojrzenie na inteligencję
- AUTYZM nie TABU
- Normy rozwojowe dziecka
- Zostań znajomym swojego dziecka
- GAZETKA PRZEDSZKOLNE WIEŚCI
Normy rozwojowe dziecka
Mamo, Tato! Sprawdź, jak się rozwija Twoje dziecko!
1. Porównaj osiągnięcia rozwojowe Twojego dziecka z listą umiejętności rozwojowych odpowiadająca jego wiekowi.
Umiejętności dziecka:
- Między 12 a 18 miesiącem życia
- Między 18 a 24 miesiącem życia
- Między 24 a 30 miesiącem życia
- Między 30 a 36 miesiącem życia
- Po 36 miesiącu życia
Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre z wymienionych w listach umiejętności dzieci powinny opanować wcześniej, inne nieco później.
Jeśli odpowiesz negatywnie na przynajmniej 2-3 pytania z kategorii wiekowej odpowiadającej wiekowi Twojego dziecka lub przynajmniej na jedno pytanie z listy dotyczącej młodszego dziecka, poszukaj specjalisty (psychologa, pedagoga) w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Jeśli odpowiesz negatywnie na 4-5 pytań z kategorii wiekowej odpowiadającej wiekowi Twojego dziecka lub przynajmniej na jedno pytanie z listy dotyczącej młodszego dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Pierwszym krokiem może być najbliższa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Możesz także skorzystać z listy placówek zajmujących się diagnozowaniem zaburzeń spektrum autyzmu. Znajdziesz je TUTAJ
Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko nie posiada jeszcze wszystkich umiejętności rozwojowych w stosunku do swojego wieku, to nie musi to wynikać z autyzmu! Ale wizyta u specjalisty jest konieczna.
2. Co można robić czekając na spotkanie ze specjalistą?
W czasie oczekiwania na spotkanie ze specjalistą prowadź obserwacje swojego dziecka, nagrywaj je w sytuacjach niepokojących Cię, ale też w tych gdy pokazuje swoje mocne strony. Nagrywaj je w relacji z drugą osobą (na nagraniu powinno być dziecko i bawiąca się z nim osoba; trzecia osoba nagrywa sytuację). Prowadź notatki opisujące moment pojawienia się i okoliczności zarówno nowych umiejętności zdobywanych przez Twoje dziecko, jak i niepokojących Cię zachowań. Przypomnij sobie także dotychczasowe etapy rozwoju swojego dziecka. Spróbuj pomyśleć i zapisz sobie kiedy Twoje dziecko osiągnęło najważniejsze Twoim zdaniem umiejętności w zakresie rozwoju ruchowego (m.in. siadanie, wstawanie, raczkowanie, chodzenie), porozumiewania się (m.in. wokalizacje, gaworzenie naprzemienne, pierwsze słowa, wyrazy dźwiękonaśladowcze, pierwsze zdania, ale także posługiwanie się mową gestów – „pa pa", „kosi kosi", „maniam mniam" oraz wskazywanie palcem), społecznego (m.in. odpowiadanie uśmiechem na uśmiech, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu wzrokowego, inicjowanie wspólnej aktywności z drugą osobą, naśladowanie drugiej osoby), zabawy (budowanie z klocków, układanie układanek, wspólne zabawy w „a ku ku", wspólne zabawy z piłką, udawanie, że karmi lalę, przewozi cegły na budowie itp, zabawy w kółeczku).
Pamiętaj, im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa na wyrównanie problemów rozwojowych Twojego dziecka. Wczesna diagnoza zaburzeń spektrum autyzmu daje szansę Twojemu dziecku na samodzielne życie w przyszłości!
Źródło:
http://www.synapsis.org.pl/zycie-z-autyzmem/sprawdz-rozwoj-dziecka