• Przedszkolne sprawy

          • Procedura bezpieczeństwa

          •  

                                  PROCEDURA DOTYCZĄCA ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WARUNKÓW PRZEBYWANIA 

                                                                       DZIECI W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR17                            

                                                                                                    W  RZESZOWIE

             

            Podstawa prawna:

            • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 r. Nr97, poz.674 z późn. zm.)

            • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U.   z 2001 r. Nr 126, poz.1384 z późn.zm.)

            • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U.  z 2001 r. Nr 61, poz.624, z 2002 r. Nr 10, poz.96, z 2003 r. Nr 146, poz.1416,  z 2004 r. Nr 66, poz. 606, z 2005 r. Nr 10, poz. 75 oraz z 2007 r. Nr 35, poz. 222  z  późn. zm.)

            • Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr6, poz.69).

            • Statut przedszkola

             

            Cel procedury:

            Zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania, w tym ochrona zdrowia dziecka w przedszkolu.

             

            & 1

             

            BEZPIECZEŃSTWO

             

            1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowuje metody i sposoby oddziaływań do wieku  dziecka i jego możliwości rozwojowych, z uwzględnieniem warunków lokalowych, a w szczególności zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu i poza jego terenem.

             

            1. Przedszkole zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

             

            1. Przedszkole w swoich działaniach stosuje obowiązujące przepisy BHP i ppoż., które określają instrukcje BHP i Instrukcje ppoż.

             

            1. Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie dzieci mu powierzonych,  a w przypadku ich narażenia na niebezpieczeństwo ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.

             

            1. Ubiór dziecka oraz obuwie zmienne powinny być wygodne, praktyczne, bezpieczne oraz dostosowane do warunków atmosferycznych, w tym umożliwiające codzienny pobyt dziecka na powietrzu. Wskazane jest, szczególnie w grupach młodszych, pozostawienie przez rodziców  w szatni zapasowych części garderoby.

             

            1. Zabrania się dzieciom zakładania szelek, pasków z metalowymi klamrami oraz biżuterii, w tym łańcuszków i bransoletek.

             

            1. Podczas pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym zajęcia i zabawy odbywają się na wyznaczonym terenie ze sprzętem dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci jedynie pod opieką nauczycieli.

             

            1. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym, parku, itp. nie wolno dzieciom oddalać się samowolnie.

             

            1. Dzieci przemieszczają się z przedszkola na teren poza nim jedynie w kolumnach. Nauczyciel zobowiązany jest do sprawdzenia liczebności w grupie.

             

            1. Każde wyjście nauczyciela z dziećmi poza teren przedszkola jest odnotowany  w zeszycie wyjść.

             

            1. Nauczyciel jest odpowiedzialny za organizację zajęć pod kątem zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Nauczyciel musi przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.

             

            1. Sprzęt zabawowy w ogrodzie przedszkolnym podlega codziennej kontroli konserwatora.

             

            1. Wszelkie uwagi co do sprawności sprzętu należy niezwłocznie zgłaszać dyrektorowi.

             

            1. Dzieci podlegają nieprzerwalnej opiece sprawowanej przez nauczyciela – zabrania się pozostawienia dzieci bez opieki, nawet na chwilę.

             

            1. Nie wolno dzieciom podczas dnia samowolnie wychodzić z sali i pomieszczeń przyległych.

             

            1. Nauczyciel odpowiada za stan zabawek, sprzętu i wyposażenia znajdującego się w jego sali i pomieszczeniach  przyległych.

             

            1. Nauczyciel ustala wraz z dziećmi zasady i normy obowiązujące w grupie, wdraża je, zapoznaje z nimi rodziców dzieci.

             

            1. W czasie godzin dydaktycznych nauczyciel nie wykonuje czynności niezwiązanych  z opieką nad dziećmi, jego uwaga skupiona jest wyłącznie na nich.

             

            & 2

             

            PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

             

            Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola określa Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 17  w Rzeszowie.

             

            & 3

             

            ZDROWIE

             

            1. Rodzice przyprowadzają do przedszkola TYLKO DZIECI ZDROWE.

             

            1. Dziecka chorego lub podejrzeniem choroby NIE NALEŻY przyprowadzać do przedszkola.

             

            1. Dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi (np. zakatarzenia, kaszlące, z gorączką, wysypką, itp.) nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.

             

            1. W stanach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych oraz po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne, inne) dziecko NIE MOŻE UCZĘSZCZAĆ do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.

             

            1. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka oraz udzielania nauczycielowi wyczerpujących informacji na ten temat.

             

            1. Nauczyciele na bieżąco podają rodzicom informacje o samopoczuciu dziecka lub zauważonych zmianach w zachowaniu w czasie pobytu w przedszkolu.

             

            1. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów i złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka oraz innych dzieci w przedszkolu (m.in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) NAUCZYCIEL MA OBOWIĄZEK POWIADOMIENIA telefonicznego rodzica/opiekuna prawnego oraz poinformowania dyrektora o stanie zdrowia dziecka.

             

            1. Po otrzymaniu od nauczyciela lub dyrektora informacji  o stanie zdrowia dziecka RODZIC JEST ZOBOWIĄZANY DO NIEZWŁOCZNEGO ODEBRANIA dziecka z przedszkola, ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

             

            1. W  sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami nauczyciel lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z innymi osobami upoważnionymi przez rodziców do odbioru dziecka.

             

            1. W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowe interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor są zobowiązani do zastosowania Procedury postępowania w przypadku zaistnienia wypadku dziecka, tj. w szczególności do podjęcia działań związanych z udzielaniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania  Pogotowia Ratunkowego, a także zawiadomienia rodziców i dyrektora o zaistniałym zdarzeniu.

             

            1. W przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej przedszkole ma prawo żądać od rodzica, a rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego  potwierdzającego zakończenie leczenia.

             

            1. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii różnego typu (np. pokarmowej i związanych z tym szczególnych wymagań żywieniowych) rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego wskazującego rodzaj alergii.

             

            1.  W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu.

             

            1. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodziców na udział  dziecka we wszystkich zajęciach, spacerach, wycieczkach. Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na powietrze i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym (nie ma możliwości pozostawienia dziecka lub części grupy w sali).

             

            1. Pomieszczenia przedszkolne, w których odbywają się zajęcia, wietrzy się dokładnie w czasie  pobytu dzieci na powietrzu, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

             

            & 4

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE

             

            1. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich wychowanków przedszkola     rodzice i personel placówki są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.

             

            1. Procedura obowiązuje w równym stopniu wszystkich rodziców/opiekunów prawnych oraz wszystkich pracowników przedszkola.

             

             

            1. Zmian w niniejszej procedurze dokonuje dyrektor w formie pisemnej, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej.

    • Kontakt

      • Przedszkole Publiczne nr 17
      • 17 7483317 - dyrektor, 17 7483316 - księgowa, 17 7483320 - intendentka/ogólny
      • 35-112 Rzeszów, ul. Witkacego 5 Poland
      • sekretariat@pp17.resman.pl; dyrektor@pp17.resman.pl; intendent@pp17.resman.pl
      • Księgowość / Intendent - w godz: 6:30 - 14:30; Dyrektor przedszkola przyjmuje zainteresowane strony - poniedziałek: 15:30 - 16:30; środy: 8:00 - 9:00; Zgłaszanie nieobecności dłuższej dziecka lub spóźnienia dziecka: intendent@pp17.resman.pl
    -> RODO-> Biuletyn Informacji Publicznej BIP-> Elektroniczna Skrzynka Podawcza ePUAP-> Deklaracja dostępności
  • Galeria zdjęć

      brak danych