• Przedszkolne sprawy

• Wyżywienie

Żywienie w Przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie. Prawidłowe odżywianie się dziecka to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci.

Każdego dnia Przedszkole zapewnia dzieciom trzy smaczne posiłki: śniadanie, II śniadanie, obiad (posiłki są rozdzielone). Stanowią one ¾ zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Zapewniamy Państwa, że czynimy wiele starań, aby posiłki które podajemy dzieciom były smaczne, zdrowe oraz przyrządzone zgodnie z obowiązującymi normami żywienia Instytutu Matki i Dziecka oraz przepisami. W naszej Przedszkolnej kuchni codziennie przygotowywane są domowe posiłki ze świeżych produktów. Dbamy o to aby zawierały one jak najwyższe wartości odżywcze. Panie kucharki same robią pierogi, racuchy, naleśniki oraz świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe. Staramy się stale urozmaicać nasz jadłospis. Dbamy o sposób podawania posiłków, tak by ich wygląd zachęcał do spożycia.

Podstawowe zasady, których przestrzegamy podczas posiłków to:

• Nie zmuszamy do jedzenia
            • Zachęcamy do próbowania potraw, których dziecko nie lubi lub nigdy nie jadlo.

Zdrowe, racjonalne żywienie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i warunkiem prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz pełnej dyspozycji do uczenia się. Nieprawidłowości w żywieniu są przyczyną wielu zaburzeń, w tym w ostatnich latach, epidemii nadwagi i otyłości. Statystycznie podaje się, że w  Europie otyłe jest co czwarte dziecko. W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona w dalszych latach życia.